Jeśli kiedykolwiek spędziłeś godziny na ponownym renderowaniu, bo twarz odkształciła się w trakcie ujęcia, znasz ten ból: większość awarii pipeline’u sprowadza się do użycia niewłaściwego silnika. Obecnie trzy modele dominują w poważnych procesach produkcyjnych: Wan 3.0, Seedance 2.5 i MiniMax H3.
Porównawcza macierz kluczowych informacji
| Model | Główna zaleta | Czas trwania | Maksymalna rozdzielczość | Najlepszy do | Kluczowe ograniczenie |
| Wan 3.0 | Wideo z dokumentów i parsowanie kontekstu scenariusza | 30 s w jednym przebiegu | 1080p natywnie (upscale do 4K) | Ciągłe ujęcia jednoujęciowe | Duże obciążenie lokalnego VRAM |
| Seedance 2.5 | Gęstość 50 wejściowych referencji i kinowe oświetlenie | 30 s natywnie | Upscale do 4K | Reklamy komercyjne i trzymanie się assetów marki | Rosnące koszty API w chmurze |
| MiniMax H3 | Otwarte wagi, renderowanie 2K i dynamiczna fizyka | 15 s natywnie | 2K natywnie | Lokalne pipeline’y produkcyjne i efekty wizualne w wysokiej rozdzielczości | Krótszy natywny czas klipu |
Szybki schemat wyboru
- Wybierz Wan 3.0, jeśli Twój workflow opiera się na 30-sekundowych ciągłych ujęciach lub bezpośrednim parsowaniu kontekstu z wielostronicowych scenariuszy.
- Wybierz Seedance 2.5, jeśli potrzebujesz szczytowej głębi światła objętościowego/mgły, zerowego dryfu twarzy między ujęciami i ścisłego trzymania się wielu assetów marki.
- Wybierz MiniMax H3, jeśli potrzebujesz natywnej rozdzielczości 2K, realistycznej fizyki dynamicznej tkanin lub lokalnego wdrożenia z otwartymi wagami.
Wiedza o tym, kiedy Wan 3.0 vs Seedance 2.5 lub Wan 3.0 vs MiniMax H3 pasuje do Twojego pipeline’u, decyduje o tym, czy znajdziesz się w czołówce przepływów pracy, na których w 2026 roku będą opierać się najlepsze modele AI do wideo.
Empiryczny test porównawczy: uruchomienie kinowego promptu sci-fi na wszystkich trzech modelach
Aby ustanowić znormalizowany benchmark modeli AI do wideo, przeprowadziliśmy kontrolowany test z promptem halloweenowym na Wan 3.0, Seedance 2.5 i MiniMax H3.
Uwaga: poniższe testy wideo wykorzystywały modele Seedance 2.5, MiniMax H3 i Wan 3.0 na Atlas Cloud.
Faza 1: Test generatywny tekst-na-wideo (T2V) — zgodność z promptem i fizyka dynamiki
Generowanie tekstu na wideo reprezentuje surową zdolność syntezy przestrzennej i fizycznej silnika AI do wideo. Bez wizualnych kotwic i obrazów referencyjnych model musi stworzyć geometrię postaci, zachowanie oświetlenia, atmosferyczną mgłę i ciągły ruch kamery wyłącznie z interpretacji tokenów tekstowych.
Na początek: ocena surowej syntezy T2V na wszystkich trzech modelach przy użyciu złożonej 10-sekundowej sceny z cieniami w słabym świetle, promieniami świetlnymi i ciągłym ruchem kamery.
Dlaczego punkt odniesienia 10 sekund?
Wybór 10-sekundowego okna tworzy równe warunki dla wszystkich trzech silników. Podczas gdy Wan 3.0 i Seedance 2.5 obsługują 30-sekundowe przebiegi, MiniMax H3 ogranicza pojedynczą generację do 15 sekund. Czas trwania 10 sekund pozwala każdemu modelowi wyrenderować złożoną sekwencję ruchu kamery i oświetlenia w jednym, nieprzerwanym przebiegu, bez wprowadzania zmiennych związanych ze sklejaniem klipów.
Mój projekt testu:
Analiza benchmarku halloweenowego Wan 3.0
- Wydajność w słabym świetle (7,5/10): Dwie temperatury barwowe renderują się czysto. Ciepły blask dyni 2700K oświetla płaszcz i ścieżkę dokładnie, a cienie zachowują szczegóły kory i gleby bez szumów cyfrowych.
- Światło objętościowe (6,5/10): Światło księżyca tworzy otaczające wypełnienie baldachimu, ale nie generuje wyraźnych, skierowanych w dół wiązek światła (promieni świetlnych) wymaganych w prompcie.
- Mgła i głębia (7,2/10): Przyziemna mgła rozprasza zlokalizowane pomarańczowe światło w pobliżu latarni, nie zasłaniając trajektorii postaci i naturalnie opadając na kolejnych poziomach głębi.
- Renderowanie materiałów (7,5/10): Wysoka wierność tekstur. Boczny ruch kamery ujawnia wyraźne wzory na aksamitnej tkaninie, matowych skórzanych sakiewkach i metalowych elementach pasa.
- Fizyka ruchu (7,2/10): Utrzymana stabilność temporalna w całym 10-sekundowym ujęciu. Włosy i płaszcz reagują płynnie na ruch, bez deformacji kończyn ani migoczących artefaktów.
- Kamera i paralaksa (7,8/10): Płynny, 180-stopniowy ruch orbitalny od tyłu do lewego profilu z realistycznym rozdzieleniem paralaksy pierwszego i drugiego planu.
- Synchronizacja dźwięku (7,2/10): Wyraźne kroki na wilgotnych liściach pasują do tempa chodu, zrównoważone pod leśnym ambientem.
Wynik ogólny: 7,3 / 10
- Kluczowe zalety: Stabilna kamera podążająca za postacią, ostre detale materiałów i stabilny 10-sekundowy ruch.
- Kluczowe ograniczenie: Brak ostrych, skierowanych w dół promieni świetlnych przechodzących przez leśny baldachim.
Analiza benchmarku halloweenowego MiniMax H3
- Wydajność w słabym świetle (7,2/10): Głębokie cienie. Paprocie na ziemi i błotnista ścieżka pozostają ostre w chłodnym świetle księżyca i ciepłym blasku dyni.
- Światło objętościowe (7,8/10): Doskonałe wykonanie wiązek światła. Wyraźne światło księżyca przebija się przez wysokie pnie drzew w 4. sekundzie, tworząc mocne kontroświetlenie atmosferyczne.
- Mgła i głębia (7,4/10): Gęsta mgła w tle tworzy wielowarstwową głębię, oddzielając liście na pierwszym planie od gęstego, ciemnego tła lasu.
- Renderowanie materiałów (7,3/10): Ostre detale powierzchni na skórzanych butach, metalowym pierścieniu pasa i ciężkiej tkaninie płaszcza, gdy kamera podąża za postacią.
- Fizyka ruchu (6,2/10): Krok i kołysanie płaszcza są płynne, ale pojawia się błąd spójności obiektu, gdy dynia „wskakuje” do dłoni postaci w trakcie ujęcia.
- Kamera i paralaksa (7,5/10): Płynne ujęcie z profilu, utrzymujące stabilną poziomą paralaksę między paprociami na pierwszym planie a odległymi sosnami.
Synchronizacja dźwięku (6,8/10): Nastrojowy ambient i wiatr, choć kroki na mokrej glebie są zbyt stłumione.
Wynik ogólny: 7,1 / 10
- Kluczowe zalety: Doskonałe wiązki światła księżyca, mocne kontroświetlenie i ostre renderowanie tekstur materiałów.
- Kluczowe ograniczenie: Tymczasowe „wskoczenie” dyni jako obiektu w 4. sekundzie generacji, zamiast niesienia jej od pierwszej klatki.
Analiza benchmarku halloweenowego Seedance 2.5
- Wydajność w słabym świetle (8,2/10): Wysoki kontrast z głębokimi cieniami. Jasny blask dyni 2700K dokładnie oświetla wilgotne liście, szwy płaszcza i detale dolnej części pleców.
- Światło objętościowe (9,2/10): Wyjątkowe wykonanie wiązek światła. Wyraźne, przeszywające promienie księżyca (god rays) przebijają się przez sękate gałęzie po lewej stronie około 5. sekundy.
- Mgła i głębia (8,8/10): Świetne poczucie przestrzeni. Gęsta mgła przesuwa się wzdłuż ścieżki, łapiąc światło księżyca i ciepłe światło latarni na różnych dystansach.
- Renderowanie materiałów (8,5/10): Ostre detale powierzchni na szwach kurtki, błyszczących metalowych klamrach, luźnych włosach i gładkich wycięciach dyni.
- Fizyka ruchu (8,4/10): Stabilny chód i ciągła obecność obiektów. Postać stabilnie trzyma lampion z dyni od 1. klatki, bez „wskakiwania” i deformacji.
- Kamera i paralaksa (8,3/10): Płynne ujęcie z tyłu, które powoli przechodzi na lewy bok postaci, zachowując wyraźną głębię między starymi dębami.
- Synchronizacja dźwięku (8,2/10): Na tle delikatnego szumu tła dźwięk kroków na mokrym błocie dobrze pasuje do chodu.
Wynik ogólny: 8,5 / 10
- Kluczowe zalety: Najwyższej klasy promienie księżyca, głębokie warstwy mgły i wyjątkowo stabilne renderowanie obiektów.
- Kluczowe ograniczenie: Postać wchodzi w głęboki cień podczas późnego obrotu kamery, co nieznacznie ogranicza widoczność twarzy z przodu.
Synteza benchmarku tekst-na-wideo (T2V): co ujawnia test halloweenowy
Porównanie trzech renderów przy identycznych parametrach kontrolnych uwypukla odmienne priorytety silników w zakresie fizyki oświetlenia, trwałości materiałów i stabilności ruchu:
| Metryka oceny | Wan 3.0 | MiniMax H3 | Seedance 2.5 |
| Jakość wizualna | 7.5 | 7.2 | 8.2 |
| Światło objętościowe | 6.5 | 7.8 | 9.2 |
| Mgła i głębia | 7.2 | 7.4 | 8.8 |
| Wierność materiałów | 7.5 | 7.3 | 8.5 |
| Fizyka ruchu | 7.2 | 6.2 | 8.4 |
| Synchronizacja dźwięku | 7.2 | 6.8 | 8.2 |
| Wynik ogólny | 7,3 / 10 | 7,1 / 10 | 8,5 / 10 |
| Kluczowy kompromis | Doskonała stabilność 10-sekundowego śledzenia, ale płaskie promienie światła objętościowego | Mocne atmosferyczne wiązki światła, ale błędy „wskakujących” obiektów | Najwyższa w branży głębia przestrzenna i trzymanie assetów; wyższy koszt API |
Kluczowy wniosek: Sama rozdzielczość nie decyduje o jakości produkcji. Podczas gdy Seedance 2.5 dominuje w renderowaniu atmosferycznym i utrzymaniu assetów od pierwszej klatki, całkowicie eliminując deformacje przestrzenne, Wan 3.0 zapewnia niezrównaną stabilność ciągłego śledzenia w długich ujęciach. MiniMax H3 pokazuje imponujące objętościowe śledzenie promieni, ale wymaga ściślejszego kontrolowania promptów, aby wyeliminować nagłe artefakty „wskakujących” obiektów.
Faza 2: Test spójności obraz-na-wideo (I2V) — klatka kotwicząca i trzymanie assetów
Podczas gdy tekst-na-wideo (T2V) ocenia surowe rozumienie promptu i niekierowaną syntezę wizualną silnika, rzeczywiste komercyjne pipeline’y rzadko opierają się wyłącznie na danych tekstowych. Procesy produkcyjne zwykle zaczynają się od zatwierdzonych konceptów artystycznych lub wstępnie wyrenderowanych klatek kluczowych, co sprawia, że wydajność obraz-na-wideo (I2V) jest prawdziwym testem przydatności produkcyjnej.
Aby ocenić, jak każdy silnik radzi sobie z warunkowaniem obrazem, podałem wszystkim trzem modelom znormalizowaną, bardzo szczegółową klatkę kluczową. Cel: wykonanie złożonej 10-sekundowej sekwencji ruchu — w tym obrotu barków o 180 stopni, dynamicznego cyklu chodu, fizyki płaszcza napędzanego wiatrem i dodatkowego spojrzenia w kamerę — przy jednoczesnym utrzymaniu tożsamości twarzy, tekstur ubrań i trzymanych rekwizytów.
Mój projekt testu:
Obraz referencyjny:
Analiza benchmarku halloweenowego I2V: Wan 3.0
- Spójność tożsamości (7,8/10): Wysokie zachowanie rysów twarzy i włosów z obrazu referencyjnego. Zarówno 3-sekundowy obrót profilu, jak i 8-sekundowe spojrzenie w kamerę zachowują identyczną geometrię twarzy, strukturę grzbietu nosa i faliste brązowe włosy, bez morfingu w trakcie ujęcia.
- Spójność wyglądu (7,6/10): Czyste odwzorowanie kształtu postaci, spiczastego kapelusza czarownicy, zapiętego pasa i długiego płaszcza przez cały 10-sekundowy klip.
- Spójność materiałów (7,4/10): Głębokie fałdy płaszcza, płaskie powierzchnie skórzane i krawędzie kapelusza pozostają realistyczne, naturalnie poruszając się z krokami i zmianami oświetlenia.
- Spójność pozy (7,5/10): Anatomicznie stabilne przejścia w całej sekwencji. Progresja od początkowej pauzy do chodu do przodu i końcowego obrotu barków pokazuje płynną artykulację stawów, bez deformacji kończyn.
- Spójność obiektów (7,7/10): Wyjątkowa trwałość lampionu z dyni. Wyrzeźbiona twarz i wewnętrzne pomarańczowe źródło światła pozostają stabilne w prawej dłoni, bez migotania i „wskakiwania” obiektów.
- Spójność środowiska (7,5/10): Leśna ścieżka, omszone tekstury podłoża i atmosferyczna mgła w tle zachowują ciągłą głębię. Objętościowe promienie księżyca pozostają zakotwiczone, bez nieprzewidywalnych przesunięć.
- Spójność temporalna (7,6/10): Płynne, ciągłe ujęcie w całym 10-sekundowym klipie. Solidna stabilność klatek zapobiega migotaniu, skręcaniu kształtów i błędom wizualnym podczas obrotów.
Wynik ogólny: 7,6 / 10
- Kluczowe zalety: Duża stabilność projektu postaci podczas pełnych obrotów i zerowy morfing świecącej dyni trzymanej przez postać.
- Kluczowe ograniczenie: Lekkie tłumienie ruchu podczas drugiego podmuchu wiatru, przez co uniesienie płaszcza jest subtelniejsze niż wymagano.
Analiza benchmarku halloweenowego I2V: MiniMax H3
- Spójność tożsamości (7,5/10): Solidne zachowanie struktury twarzy i profilu włosów z obrazu referencyjnego. Początkowe 2-sekundowe spojrzenie przez ramię i obrót w 8. sekundzie zachowują kluczowe rysy twarzy i wyrównanie kapelusza, bez strukturalnych deformacji.
- Spójność wyglądu (7,6/10): Dokładne zachowanie sylwetki postaci, wymiarów kapelusza czarownicy, zapiętego pasa i proporcji ciemnego płaszcza podczas 10-sekundowego marszu do przodu.
- Spójność materiałów (7,8/10): Wyjątkowa dynamika fizyki tkanin. Podmuch wiatru w okolicach 5. sekundy wydyma ciężką tkaninę płaszcza do tyłu z realistycznym impetem, bez zacięć tekstur i sztucznego rozciągania.
- Spójność pozy (7,4/10): Naturalny krok i płynna artykulacja głowy. Ruch płynnie przechodzi ze statycznej pauzy w marsz do przodu, a następnie obrót barków.
- Spójność obiektów (7,6/10): Wysoka trwałość trzymanego lampionu z dyni. Wyrzeźbiony wzór i wewnętrzny pomarańczowy blask pozostają zakotwiczone w prawej dłoni podczas marszu.
- Spójność środowiska (7,7/10): Doskonałe zachowanie głębi przestrzennej. Objętościowe promienie księżyca nieprzerwanie przebijają się przez baldachim, a atmosferyczna mgła i omszone szczegóły ścieżki pozostają stabilne.
- Spójność temporalna (7,5/10): Płynne, nieprzerwane 10-sekundowe ujęcie. Stabilność klatek jest mocna, bez nagłych skoków i przesunięć kształtu postaci.
Wynik ogólny: 7,6 / 10
- Kluczowe zalety: Doskonałe utrzymanie promieni światła objętościowego i wyjątkowa, bardzo realistyczna fizyka tkanin płaszcza podczas podmuchów wiatru.
- Kluczowe ograniczenie: Ekspozycja twarzy nieznacznie spada podczas późnego spojrzenia w kamerę z powodu silnego cienia środowiskowego.
Analiza benchmarku halloweenowego I2V: Seedance 2.5
- Spójność tożsamości (8,4/10): Twarz i długie faliste włosy pozostają zgodne ze zdjęciem referencyjnym. Od początkowego obrotu profilu do spojrzenia wstecz w 8. sekundzie nie ma żadnego morfingu ani dryfu twarzy.
- Spójność wyglądu (8,2/10): Duża stabilność kostiumu. Rondo kapelusza czarownicy, metalowe elementy skórzanego pasa i długość płaszcza zachowują dokładne proporcje przez cały 10-sekundowy marsz.
- Spójność materiałów (8,1/10): Renderowanie tekstur w wysokiej rozdzielczości na ciężkiej tkaninie płaszcza, skórzanych dodatkach i filcu kapelusza. Otaczające fałdy tkaniny i mech na ziemi są realistycznie oświetlone naturalnym odbiciem światła dyni.
- Spójność pozy (8,0/10): Wyjątkowo płynne, kontrolowane przejścia ruchu. Postać wykonuje obrót barków, marsz do przodu i drugie spojrzenie wstecz z kinowym ciężarem i realistyczną artykulacją stawów.
- Spójność obiektów (8,2/10): Niezwykle stabilna trwałość lampionu z dyni. Wyrzeźbiona twarz i wewnętrzne ciepłe pomarańczowe światło pozostają całkowicie stabilne w prawej dłoni podczas marszu, bez migotania i deformacji kształtu.
- Spójność środowiska (8,5/10): Świetna głębia środowiska. Gęsta leśna mgła przesuwa się naturalnie między drzewami, rozpraszając światło księżyca i dyni bez przesunięć między klatkami.
- Spójność temporalna (8,3/10): Doskonała stabilność w całym 10-sekundowym ujęciu. Brak migotania klatek, skręcania kształtów i nakładania się klipów podczas pełnych obrotów.
Wynik ogólny: 8,2 / 10
- Kluczowe zalety: Zerowe zniekształcenia twarzy podczas obrotów i płynne światło objętościowe przez gęstą mgłę.
- Kluczowe ograniczenie: Tempo marszu jest nieco wolne w przejściu środkowym, przed końcowym spojrzeniem w kamerę.
Synteza benchmarku obraz-na-wideo (I2V): co ujawnia test oparty na referencji
Przeprowadzenie kontrolowanego testu I2V z obrazem referencyjnym na wszystkich trzech silnikach pokazuje kluczowe różnice architektoniczne w przyczepności do obrazu referencyjnego, zachowaniu tożsamości twarzy i fizyce ruchu:
| Metryka oceny | Wan 3.0 | MiniMax H3 | Seedance 2.5 |
| Spójność tożsamości | 7.8 | 7.5 | 8.4 |
| Spójność wyglądu | 7.6 | 7.6 | 8.2 |
| Spójność materiałów | 7.4 | 7.8 | 8.1 |
| Spójność pozy | 7.5 | 7.4 | 8 |
| Spójność obiektów | 7.7 | 7.6 | 8.2 |
| Spójność środowiska | 7.5 | 7.7 | 8.5 |
| Spójność temporalna | 7.6 | 7.5 | 8.3 |
| Wynik ogólny | 7,6 / 10 | 7,6 / 10 | 8,2 / 10 |
| Kluczowy kompromis | Niezawodna tożsamość twarzy i trwałość dyni; konserwatywna dynamika wiatru | Wyjątkowa fizyka tkanin i promieni; zacienienie twarzy w późnych obrotach | Niezrównane trzymanie twarzy przy wielokrotnych obrotach i głębia mgły; nieco wolne tempo marszu |
Kluczowy wniosek: W przypadku generacji warunkowanych obrazem Seedance 2.5 utrzymuje ostre rysy twarzy i realistyczną mgłę przez całe 10-sekundowe przeszukiwania kamery. Wan 3.0 i MiniMax H3 uzyskują takie same wyniki ogólne, ale wyróżniają się w różnych obszarach: Wan 3.0 stabilizuje rekwizyty bez morfingu w trakcie ujęcia, a MiniMax H3 znacznie lepiej radzi sobie z fizyką tkanin napędzanych wiatrem.
Szczegółowe profile modeli: zalety architektoniczne, ograniczenia i workflowy produkcyjne
Rozwiązanie problemu spójności wideo wymaga fundamentalnie różnych kompromisów architektonicznych — co widać w tym, jak Wan 3.0, Seedance 2.5 i MiniMax H3 budują swoje pipeline’y.
Wan 3.0: spójność narracyjna i przetwarzanie rozszerzonego kontekstu
Zamiast ograniczać dane wejściowe do krótkich promptów tekstowych, Wan 3.0 wprowadza natywne parsowanie kontekstu z plików PDF, prezentacji PowerPoint, dokumentów Word i surowych stron internetowych, a także obrazów i audio. Generuje natywne 30-sekundowe ciągłe ujęcia bezpośrednio z wielostronicowych scenariuszy, bez ręcznego sklejania klipów.
- Przebieg wieloźródłowy: Przyjmuje jednocześnie do 10 zdjęć, 5 klipów wideo, 5 ścieżek audio i dokumentów referencyjnych.
- Kluczowe możliwości: Charakterystyczne funkcje Wan 3.0 obejmują edycję opartą na instrukcjach i precyzyjne renderowanie interfejsów cyfrowych do prezentacji oprogramowania.
- Ograniczenie produkcyjne: Duże obciążenie lokalnego sprzętu podczas przetwarzania pełnych stosów dokumentów referencyjnych.
Seedance 2.5: multimodalna gęstość referencji i precyzyjna kontrola
Gdy kampanie komercyjne wymagają ścisłego wizualnego trzymania się assetów marki, gęstość referencji Seedance 2.5 zapobiega dryfowi tożsamości. Architektura Dual-Branch Diffusion z obsługą 50 assetów referencyjnych — 30 obrazów, 10 wideo, 10 plików audio — zapewnia trwałość postaci, rekwizytów i ustawień oświetlenia.
- Timing akcji: Mapowanie wyzwalaczy ujęć na dokładne przedziały czasowe, np. 0–2,5 s pchnięcie, 2,5–5 s dialog.
- Wsparcie pipeline’u: Bezpośrednie połączenia z Blenderem i Mayą z obsługą białych modeli i podglądów green screen.
- Ograniczenie produkcyjne: Koszty API w chmurze szybko rosną przy zasilaniu maksymalnych zestawów 50 assetów referencyjnych.
MiniMax H3: wyjście 2K w wysokiej rozdzielczości i wszechstronność otwartych wag
Dla studiów wymagających lokalnego wdrożenia i braku uzależnienia od danych, otwarte wagi MiniMax H3 zapewniają architekturę o 428 miliardach parametrów, z czego 23 miliardy aktywnych, którą można uruchomić lokalnie przez ComfyUI, vLLM i SGLang. Silnik natywnie generuje dźwięk stereo 32 kHz wraz z klatkami wideo.
| Metryka funkcji | Hostowane API w chmurze | Lokalne wykonywanie z otwartymi wagami |
| Maksymalne wyjście | Natywna rozdzielczość 2K | Rozdzielczość 768p / 1080p |
| Natywny czas trwania | 5–15 s na generację | Do 15 s na generację |
| Silnik audio | Stereo 32 kHz (mowa, SFX, muzyka) | Stereo 32 kHz (mowa, SFX, muzyka) |
Ten otwarty model pozwala programistom zbudować prywatny workflow AI do wideo bez polegania na infrastrukturze chmurowej stron trzecich.
Porównanie cen API AI do wideo i narzutu sprzętowego
Wydanie 200 USD na kredyty API w chmurze tylko po to, by odrzucić 70% wygenerowanych klipów z powodu subtelnych błędów ruchu, szybko psuje budżet produkcji. Ocena cen API AI do wideo w zestawieniu z lokalnymi wymaganiami obliczeniowymi ujawnia drastycznie różne koszty operacyjne najlepszych silników.
Koszt na sekundę w podziale na rozdzielczości
Stawki API znacznie się różnią w zależności od rozdzielczości wyjściowej i długości klatek:
| Cennik | Wan 3.0 | Seedance 2.5 | MiniMax H3 |
| Cena 480p | 0,04 USD / s | 0,14 USD / s | N/A |
| Cena 720p / 768p | 0,08 USD / s | 0,30 USD / s | 0,08 USD / s |
| Cena 1080p / 2K | 0,16 USD / s | 0,59 USD / s | 0,13 USD / s |
| Struktura rozliczeń | Płatność za każdą sekundę wyjścia | Za sekundę + progi tokenów wejściowych | Płatność za każdą sekundę wyjścia |
Uwaga: ceny w tabeli opierają się na cenniku Atlas Cloud z dnia 31 sierpnia.
Obliczenie kosztu na sekundę Seedance 2.5 wymaga uwzględnienia długości referencyjnego wideo wejściowego, które dodaje opłaty tokenowe do podstawowych stawek generacji. Z kolei Wan 3.0 i MiniMax H3 oferują niższe koszty na poziomie podstawowym.
Architektura wdrożenia i wymagania sprzętowe
Wybór między API w chmurze a konfiguracją z otwartymi wagami determinuje długoterminowy narzut obliczeniowy:
- Wan 3.0: Wyłącznie API w chmurze. Brak wymaganego lokalnego VRAM; przetwarzanie jest w całości przenoszone do infrastruktury chmurowej, co eliminuje ograniczenia lokalnego sprzętu przy stawkach API płatnych za sekundę.
- Seedance 2.5: Wyłącznie API w chmurze. Przetwarzanie o wysokiej gęstości referencji odbywa się przez punkty końcowe w chmurze, a koszty skalują się w zależności od długości klatek i progów tokenów referencji wejściowych.
- MiniMax H3: Pełny dostęp do otwartych wag. Analiza wag open-source MiniMax H3 pokazuje, że przycięty INT8 z kwantyzacją NVFP4 AWQ zmniejsza zajętość dysku do 42,5 GB. Oficjalne wymagania VRAM MiniMax H3 wynoszą około 24 GB dla płynnego działania, choć karty z 12 GB VRAM uruchamiają go przez offloading warstw systemowej pamięci RAM w ComfyUI przy natywnym płótnie 768px.
Opóźnienie inferencji i przepustowość renderowania
Planowanie produkcji w dużej mierze zależy od opóźnienia renderowania na blok 5-sekundowy:
- Wan 3.0 Cloud: 90–120 sekund na blok 5 s (1080p).
- Seedance 2.5 API: 45–60 sekund na blok 5 s (720p).
- MiniMax H3 Local (RTX 4090): 180–240 sekund na blok 5 s (720p natywnie z offloadingiem).
Uwaga: opóźnienie API w chmurze zależy od obciążenia kolejek serwera w czasie rzeczywistym, a szybkość lokalnego wykonywania zależy od kroków samplera ComfyUI i wąskich gardeł offloadingu VRAM.
Tryby awarii i strategie odzyskiwania: naprawa rzeczywistych błędów produkcyjnych
Obserwowanie, jak twarz postaci morfuje w 22. sekundzie 30-sekundowego ciągłego renderu, kosztuje czas i spala kredyty obliczeniowe. Rozwiązywanie tych powtarzających się błędów wymaga ukierunkowanych zmian w promptach, a nie losowych ponownych generacji.
-
Dryf Wan 3.0 w późnej fazie (od 20. sekundy)
- Przyczyna: zanik kontekstu w 30-sekundowych ujęciach.
- Odzyskiwanie: zakotwicz główną postać w linii 1 (
@Subject 1 = Image 1). Podziel oś czasu na wyraźne fragmenty (0–8 s, 8–20 s, 20–30 s) i powtórz kluczowe tagi przed 20. sekundą.
-
Przeciekanie assetów Seedance 2.5
- Przyczyna: konflikty warstw przy podawaniu do 50 plików referencyjnych.
- Odzyskiwanie: przypisz każdemu przesłanemu plikowi ścisłą rolę za pomocą jawnej składni wykluczeń (np.
@Video 1 = motion path only; exclude identity and wardrobe).
-
Skoki ruchu MiniMax H3
- Przyczyna: upchanie 3+ różnych akcji w 3-sekundowym oknie.
- Odzyskiwanie: zwiększ budżety akcji do całkowitych przedziałów 5-sekundowych i ogranicz każdy etap do jednego fizycznego ruchu.
Werdykt końcowy i framework wyboru workflow dla twórców wideo
Zobowiązanie się do subskrypcji jednego silnika bez dopasowania go do docelowego efektu prowadzi do ciągłych obejść i rosnących rachunków za renderowanie. Ustalenie ostatecznego werdyktu Wan 3.0 vs Seedance 2.5 vs MiniMax H3 wymaga oceny architektury produkcji, wielkości zespołu i ograniczeń pipeline’u assetów.
Dopasowanie architektury silnika do celów produkcyjnych
- Reklama e-commerce: Seedance 2.5 sprawdza się najlepiej, gdy kluczowe są zablokowane odniesienia wizualne. W przypadku prezentacji produktów wymagających ścisłej ciągłości postaci i precyzyjnego timingu edycji utrzymuje stabilność assetów marki. Aby zapoznać się z bezpośrednią analizą 1v1 mechaniki natywnego czasu trwania, zobacz nasz szczegółowy przewodnik o natywnych 30-sekundowych klipach Wan 3.0 vs Seedance 2.5.
- Kino narracyjne: Wan 3.0 wyróżnia się jako najlepszy generator AI do wideo dla twórców tworzących długie ujęcia narracyjne bezpośrednio z surowych scenariuszy. Przed zbudowaniem wewnętrznego pipeline’u zapoznaj się z naszą analizą wymagań VRAM Wan 3.0, aby upewnić się, że alokacja pamięci GPU odpowiada wymaganiom produkcyjnym.
- Skala studyjna i wdrożenie korporacyjne: MiniMax H3 oferuje najniższy koszt krańcowy dla produkcji komercyjnego wideo AI o dużej objętości. Lokalne uruchamianie otwartych wag przez ComfyUI lub vLLM eliminuje opłaty API za sekundę, zapewniając jednocześnie natywne wyjście 2K.










